Günümüze kadar pek çok programlama dilleri geliştirilmiştir. Bunlar kullanılacak platformlara göre yada dil yapısına göre farklı alanlarda kullanılır. Tüm dillerden arasında özellikle nesnel programlama alanında iki programlama dili insanlık için oldukça önemlidir. Bu dillerin ilki ortak platform olarak çalıştırılabilen Java ikincisi ise .net kütüphanesi ile entegre edilerek tüm dillerle ortak platformda programlanabilir ve kolay kodlama yapısı ile  C# programlama dilidir. C# Java ile pek çok açıdan benzerlik taşımaktadır .

Microsoft tarafından geliştirilen C#, C++ ve Visual Basic dillerinde yer alan tutarsızlıkları kaldırmak için geliştirilmiş bir dil olmasına rağmen kısa süre içerisinde nesne yönelimli dillerin içinde en gelişmiş programlama dillerinden biri olmayı başarmıştır.

.NET Framework Nedir?

C# ve .Net Framework bazı kişiler tarafından tek bir kavram olarak algılanmaktadır. Fakat bu iki kavram birbirlerinden tamamen farklı amaçlar için geliştirilmiştir. C#, nesne yönelimli bir programlama diliyken .Net Framework ise C# için geliştirilmiş bir çalıştırma ortamıdır. Aslında C# dili, Microsoft tarafından .Net platformu için kod geliştirmek amaçlı tasarlanmış ve C# içerisindeki tüm kütüphaneler .Net platformu içinde tanımlanmış kütüphanelerdir.

C# ile Neler Yapılabilir?

 

Windows Form Uygulamaları

Grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI — Graphical User Interface) olarak tanımlanır. Windows Form uygulaması oluşturmak için Toolbox adı verilen araç kutusundan nesnel araçlar sürükle bırak yöntemi ile kolayca oluşturulabilir.


Web Form Uygulaması (Asp.Net)

Web form uygulamaları temel olarak Windows Form Uygulaması gibi düşünülebilir. Fakat aralarında temel faklılıklar vardır. Web Form uygulamaları internet üzerinden erişilebilen form uygulamalarıdır. Bundan dolayı uygulamalar kişisel bilgisayar yerine web tarayıcısı ile çalışmaktadır. Tabi günümüzde daha yeni teknolojiler çıkmıştır.


 

Mobil Programlama

Multi Platform uygulamalar geliştirmek istiyorsanız yine c# üzerinden xamarin'i kullanabilirsiniz. xamarin için ayrı makaleler de yazacağım.


 


YAZAR


Mehmet KANBAZ

C#, ASP.NET, MVC, Javascript, CSS derken Visual Studionun derinliklerinde kaybolmus bir genç yazılımcı.

MEHMET KANBAZ

Software Developer


C#, ASP.NET, MVC, Javascript, CSS derken Visual Studionun derinliklerinde kaybolmus bir genç yazılımcı.

Bunu Okudunuzmu?

Steve Jobs

Nitelik nicelikten daha önemlidir.

Reklam